s materskou školou

• .: faktúry a zmluvy
  • p
  • .: kontakt
  • Škola bola počas celého obdobia od začiatku dejín obce až po dnešok spoločenským centrom v obci. Pôvodné miesto, kde škola stála, nie je známe. Sú zmienky, no nepotvrdené, datované z konca 18. storočia, kedy výučbu detí obstarávali tzv. ludimagistri - rechtori. Spočiatku to boli písma znalí vyslúžení vojaci a tiež remeselníci. Vyučovali buď v príbytkoch vyučovaných detí, alebo neskôr vo svojom vlastnom dome. Z 1. polovice 19. stor. sú prvé zmienky o škole v pravom slova zmysle, na ktorej vyučujú už povolaní učitelia. Do tej istej doby patria aj zmienky o prvej budove školy v obci, ktorá sa údajne nachádzala neďaleko mlyna, pri potoku. Toto miesto i dnes je ľudovo občanmi nazývané "gymnastika".
    V roku 1826 bola patrónom obce grófom Czakym postavená drevená škola s jednou učebňou a bytom pre učiteľa.
    Najstarším známym učiteľom je JÁN HRADISKÝ. Po jeho smrti na miesto učiteľa nastúpil jeho syn FERDINAND HRADISKÝ. Spolu s otcom boli uznávaní v širšom okolí za najlepších učiteľov.
    Roku 1884 na miesto učiteľa v Harichovciach nastúpil JAKUB WALL. Pôsobil tu len krátko - 2 roky.
    Roku 1886 obec zvolila nového organistu a učiteľa FERDINANDA MÚDREHO. V škole pôsobil až do roku 1912, kedy odchádza do dôchodku. Na učiteľské miesto nastúpil jeho syn VILIAM NÁNDORFY (pomaďarčené meno počas štúdia na maďarských školách).

...

Celá história je uvedená tu.
    Naši sponzori a priaznivci.

posledná aktualizácia: 03.11.2011
    webmaster